Współczesne obrączki ślubne – tradycja i nowoczesność

Współczesne obrączki ślubne – tradycja i nowoczesność

Znajdź obrączki ślubne Kraków

Dla większości kobiet ceremonia ślubu jest niezwykle poruszającym dniem życia. Obrzęd ten jednoczy nowożeńców do końca życia, a znakiem ich lojalności, uczucia i zaangażowania są obrączki ślubne, które wkładają sobie na palce.

Obrączki – część obrzędu zaślubin od XIII w.

Początkowo nie nie istniało rozróżnienia na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, w związku z tym mają one wspólną historię, która sięga daleko w Starożytność. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., na skutek czego wręczenie żonie pierścienia stało się cząstką obrzędu ślubu. Niedużo osób wie jednakże, iż mężowie zaczęli nosić na ręku obrączkę kilkaset lat później. Już uprzednio bywały przypadki, że wsuwali pierścienie na palec obrączkowy gdy wyrywali się na wojnę, jednakże tradycja ta upowszechniła się dopiero w poprzednim stuleciu, a dokładniej podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć wojakowi, iż wyczekuje na niego żona, za którą ma walczyć i której powinien pozostać wierny. Nad Wisłą nosi się obrączki na serdecznym palcu prawej dłoni, jakkolwiek w wielu krajach, jak na przykład w Czechach, w Egipcie, w Irlandii czy w Szwecji, nakłada się je na lewą dłoń, gdzie zgodnie ze staroświeckimi zabobonami biegnie “żyła miłości”, która prowadzi prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para wybiera oraz mierzy obrączki ślubne razem, jednocześnie obyczaj podpowiada, że narzeczona nie powinna pokrywać ich kosztu, ponieważ jest to obowiązek narzeczonego.

Obrączki – dawniej z żelaza, dzisiaj z platyny oraz złota

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się bardziej delikatnym designem. Przez okres wielu wieków sporządzano je z rozmaitych surowców, mniej lub bardziej trwałych. Później zaczęto używać do tego metale i ich stopy (takie jak miedź lub stal), które symbolizowały moc uczucia. Dzisiaj do ich stworzenia stosuje się przeważnie złoto i platynę, które są symbolem zaufania do małżonka. Owszem, są one również częstokroć ozdabiane kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek w dalszym ciągu najchętniej kupowane są uniwersalne, gładkie pierścienie ze złota i delikatne obrączki, w których wykorzystano dwa gatunki złota (np. różowe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wytwarzaniu obrączek, mają również często w ofercie ich grawerowanie. Można zatem spersonalizować obrączki grawerując do nich datę ślubu, imię małżonka albo istotny dla młodej pary cytat.

Dane kontaktowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]