Rodzaje szalunków i ich zastosowanie

Rodzaje szalunków i ich zastosowanie

Dowiedz się więcej o szalunkach Kraków.

Szalunki, nazywane też deskowaniem, to tymczasowe konstrukcje umożliwiające wznoszenie ścian budynków. Z reguły stosuje się je podczas wylewania ścian z betonu – wtenczas są one potrzebne do tego, żeby odpowiednio je ukształtować i nie dopuścić do rozlewania się kompozytu. Poza tym szalunki stosuje się także podczas stawiania obiektów murowanych, gdzie ich użycie pozwala na wykonanie przestrzeni na drzwi, okna i bramy. W tym wpisie wytłumaczymy, z czego robi się obecnie szalunki i jak inwestorzy mogą je zdobyć.

Z jakich materiałów wykonane są szalunki?

Najstarszym typem szalunków jest struktura sporządzona z grubych sklejek połączonych ze sobą gwoździami bądź desek drewnianych, która po rozmontowaniu może być wykorzystywana ponownie. Demontaż takich szalunków jest jednak ciężki – większa część wykonawców i inwestorów wybiera więc użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur przeznaczonych do szybkiego i nieskomplikowanego składania oraz rozkładania. Tego rodzaju szalunki wytwarza się z drewna, sklejki lub metalu, a także łączyć w sobie dwa a nawet trzy materiały. Z reguły jednakże stosuje się sklejkę – przeważnie z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a strukturę spajają narożniki, głowice ze stalowe lub aluminiowe, belki i łączniki.

Wynajęcie szalunków – nie musisz ich kupować?

Firmy często zajmujące się pracami budowlanymi posiadają własne szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy planują zamierzających postawić pojedynczy obiekt oraz brygad, które zazwyczaj oferują inne usługi. Zakup wszelkich elementów koniecznych do skonstruowania szalunku byłby całkowicie nieopłacalny . Dużo rozsądniejszym wyjściem jest wynajem szalunków.

Dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]