Sklejki szalunkowe – zastosowanie w budownictwie

Sklejki szalunkowe – zastosowanie w budownictwie

Jeśli chcesz kupić sklejkę Peri, skieruj się tutaj.

Deski szalunkowe to podstawowy moduł konstrukcji szalunkowych. Tę funkcję mogą pełnić zwykłe deski z drewna lub płyty wyprodukowane z innego materiału, jednak zazwyczaj stosowana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można więc postawić obiekty ze ścianami wykonanymi z tego kompozytu. Szalunki są też wykorzystywane w budynkach murowanych, gdzie umożliwiają utworzenie otworów na stolarkę, czyli okna czy drzwi. Wyjaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeśli jest nam potrzebna, a nie możemy kupować własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – typy

Kiedyś w szalunkach z reguły wykorzystywane były deski z litego drewna. Te jednakże były drogie, a jednocześnie nie posiadały właściwych parametrów – zwykle nie najlepiej radziły sobie z wilgocią. Dlatego obecnie używana jest głównie sklejka szalunkowa. Wytwarza się ją z różnych gatunków drewna – z reguły z olchy, brzozy lub topoli. W ofercie producentów znajdują się różnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, do których produkcji wykorzystuje się żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Drugi popularny wariant to sklejka antypoślizgowa pokryta z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – a może wynajem?

Spółki budowlane mają zwykle swoją sklejkę szalunkową wraz z elementami umożliwiającymi jej łączenie. Kiedy jednak planujemy budowę garażu lub domu własnymi siłami, nie ma konieczności zakupu wszystkich elementów szalunków – można je wynająć, np. w Małopolsce na stronie ABCszalunki.pl. Prócz samej sklejki szalunkowej, firma oferuje także wynajem innych elementów niezbędnych do postawienia szalunków – między innymi łączników oraz głowic.

Dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]