Czy opłaca się inwestować w srebro w sztabkach?

Czy opłaca się inwestować w srebro w sztabkach?

Co powinieneś wiedzieć o srebro sztabki?

Od zawsze uważa się, iż inwestowanie w kruszce jest trafnym sposobem na lokowanie oszczędności, który z czasem daje wymierny profit. Najpopularniejszym dziś metalem inwestycyjnym jest bezsprzecznie złoto, jednakże w ostatnich latach srebro znów cieszy się popularnością wśród coraz większego kręgu inwestorów, zarówno tych z nieograniczonym, jak i mniejszym portfelem, i przestało być widziane wyłącznie jako metal przemysłowy.

Czy warto inwestować kapitał w sztabki srebra?

Złoto pojawia się w naturze 17 razy rzadziej od srebra, warto natomiast podkreślić, iż wartość rynkowa srebra w stosunku do wartości złota nie manifestuje tej proporcji ilościowej i zawsze jest o wiele niższa. Nabycie srebra jest jednakże doskonałą propozycją dla inwestorów, którzy pragną zdywersyfikować swój portfel, a którzy nie dysponują kapitału umożliwiających kupno sporych zasobów złota. Trzeba jednak pamiętać, że z powodu swoich cechy, srebro jest szeroko wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu co sprawia, iż jego wartość szybciej reaguje na zmiany zachodzące w gospodarce. Łatwo to swoją drogą dostrzec badając wykres jego wartości z ostatnich 3 dekad. Z tej również przyczyny lokata środków w srebro obarczona jest wyższym prawdopodobieństwem strat, toteż polecana jest osobom świadomym aktualnej i prognozowanej sytuacji na rynku metali inwestycyjnych. Można natomiast zakładać, że popyt na srebro nadal będzie się utrzymywał, a wraz z dynamicznym rozkwitem elektroniki, medycyny oraz fotowoltaiki, w których srebro jest szeroko używane, a także niesłabnącej popularności srebrnej biżuterii, prawdopodobnie jego cena będzie systematycznie się podnosić.

Sztabka srebra – zamówić dużą czy małą?

Na wzór złota, sztabki srebra odlewane jest w kilku wagach, co upraszcza stworzenie portfela, pozwalającego odsprzedaż w razie potrzeb małych bądź dużych jego ilości. Te najmniejsze, a wobec tego także najbardziej „na kieszeń” przeciętnego Polaka, to sztabki o ciężarze uncji trojańskiej oraz 50 g i 100 g. Rzecz jasna, jeśli kupimy sztabkę o wyższej wadze, w rezultacie zapłacimy za srebro taniej, powinno się jednak pamiętać, że sztabka jest niepodzielna i w przypadku potrzeby jej sprzedaży trzeba znaleźć kupca, który odkupi ją w całości. Dlatego jeśli sztabki srebra mają służyć również jako asekuracja na czas kryzysu, warto zdecydować się na kupno sztabek o różnych ciężarach, aby móc w przyszłości sprzedać tylko tyle kruszcu, ile istotnie potrzeba. Drugą opcją jest także inwestycja w odpowiednio kosztowniejszy srebrny combibar, to znaczy zespolone 1-gramowe sztabki srebra, które daje się dowolnie rozłamać. Minusem zakupu srebra, czy to w sztabkach czy w monetach bulionowych jest to, że – w przeciwieństwie do złota – jego sprzedaż oraz zakup obciążone są 23% stawką VAT.

Dane kontaktowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]