Dolar – ciekawostki o tej walucie i gdzie szukać aktualnego kursu?

aktualny kurs dolara

W latach 80-tych każdy pragnął mieć choć parę banknotów dolarowych, aby wstąpić na zakupy do Pewexu. A w latach 90-tych trzymanie oszczędności w tej walucie stanowiło oznakę powodzenia w życiu zawodowym. Teraz pokaźna część Polaków robi codziennie zakupy płacąc dolarami, korzystając po prostu z wszechobecnej globalizacji i możliwości międzynarodowej dostawy zamówień z największych światowych sklepów internetowych. Nic więc dziwnego, że dolar stał się walutą, która nie budzi już sentymentu, a kupić go da się również przez internet, bowiem od wielu lat w naszym kraju działają kantory internetowe, w których można wymienić tę walutę po kursie często rentowniejszym niż w instytucjach bankowych.

Z czego wyprodukowane banknoty dolarowe?

Określenie „dolar” wywodzi się od terminu “talar”. Taką nazwą określano czeskie monety bite z 1 oz srebra. I naprawdę z początku walutą płatniczą w Stanach Zjednoczonych Ameryki były monety. Banknoty dolarowe, które przez wiele lat miały szeroką grupę adwersarzy, pojawiły się w obiegu dopiero w latach 60-tych XIX wieku jako sposób na rozwiązanie kryzysu związanego z niedoborem bilonu. Ciekawostką jest to, iż banknoty dolarowe nie są wytworzone z papieru, a z kompozycji włókien bawełnianych i lnianych z dodatkiem paru innych komponentów, będących tajemnicą państwową. Nie znaczy to jednakże, że amerykańskie banknoty są bardzo trwałe – przeanalizowano, że małe nominały krążą w obiegu nie dłużej niż 4-5 lat, a banknoty z nominałem 100$ – 9-18 lat. Zniszczone banknoty są mielone, a powstały z nich surowiec jest oddawany firmom, które przerabiają je na materiały budowlane. Monety krążą w obiegu ok. 30 lat, lecz są one także zwykle gubione, a w wielu przypadkach wprost wyrzucane. Według analiz tak dzieje się rokrocznie z przeszło 62 milionami $ w bilonie.

Gdzie szukać kursu dolara?

Dolarem nazywa się wiele walut jednak nie ma co zaprzeczać, że gdy mówimy “dolar” to myślimy o dolarze amerykańskim, który jeszcze w XX wieku był najważniejszą walutą na świecie i dopiero w tym wieku stopniowo zaczął tracić swoją pozycję. Jednak wymiana dolara w dalszym ciągu jest największy wycinek obrotów na Forex. Zainteresowani aktualnym kursem dolara amerykańskiego mogą w dowolnej chwili poznać jego cenę m.in. na stronach kantorów internetowych, gdzie kurs walut uaktualniany jest co kilka sekund. W dodatku, można tam porównać cenę dolara z bieżącymi kursami najpopularniejszych walut, a także przeanalizować historyczne notowania jego kursu.