Krajowy System e-Faktur – większe bezpieczeństwo rozliczeń

Krajowy System e-Faktur – większe bezpieczeństwo rozliczeń

Wejdź na https://tinyurl.com/2elygua2, aby znaleźć informacje dotyczące Krajowego Systemu Faktur.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo działać już w 4 kwartale 2021 r., jednak finalnie przedsiębiorcom na możliwość korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać trochę dłużej. Projekt wystartował w pierwszym dniu 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym używanie KSeF jest fakultatywne, począwszy od roku 2023 będzie to koniecznością dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla firm zwolnionych z tego podatku.

Faktury ustrukturyzowane – ułatwienie dla dla działów księgowości

Faktura ustrukturyzowana to innymi słowy dokument elektroniczny, który posiada precyzyjnie sformułowaną strukturę informacji zakodowanych z użyciem znaczników XML. Kodowanie XML praktycznie mało co mówi osobie, która nie potrafi go rozszyfrować, z kolei dla stosownej aplikacji do wystawiania oraz rozliczania faktur taki dokument jest w pełni czytelny. Fakt, że faktury mają jednakowy format powoduje, że bez względu na to jakich programów księgowych użyją kontrahenci transakcji, informacje będące elementami faktury ustrukturyzowanej pozostaną rozszyfrowane jednakowo. Jest to znacząca zmiana na lepsze szczególnie dla biur rachunkowych, które dotychczas częstokroć mają do czynienia z przypadkami niepoprawnego odczytywania w programie księgowym informacji z faktur podsyłanych przez klientów w postaci pliku PDF albo zdjęcia faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane zupełnie wykluczają ewentualność pomyłki przy wprowadzaniu danych z faktury przez człowieka, a także niepoprawnego ich rozszyfrowania przez technologię OCR.

Krajowy System Faktur – właściciele przedsiębiorstw wiele na nim zyskają

Wszyscy właściciele przedsiębiorstw stycznia 2021 r. mogą odebrać oraz wystawić fakturę ustrukturyzowaną za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność zyskują przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, gdyż mogą być pewni, że faktury się nie zawieruszą (system przetrzymuje dane o dokumentach przez dekadę), szybciej otrzymają zwrot podatku VAT, a także nie muszą przekazywać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur. Z kolei Ministerstwo Finansów dostaje instrument, który umożliwia silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a zatem lepiej zapobiega patologiom w obszarze podatku akcyzowego, dochodowego i VAT. Co istotne, konieczność stosowania KSeF nie przekreśla możliwości używania zewnętrznej aplikacji księgowej, lecz musi ona być zintegrowana z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]