Podstawowe informacje o działaniu i zastosowaniu motoreduktorów

Podstawowe informacje o działaniu i zastosowaniu motoreduktorów

Zamów motoreduktor DC.

Motoreduktory to po prostu zintegrowane połączenia przekładni mechanicznej z silnikiem elektrycznym. Jak pracują motoreduktory i gdzie się z nich korzysta? Dowiesz się tego poniżej.

Motoreduktory – redukują prędkość obrotową silnika

Motoreduktory pozwalają efektywniej wykorzystać elektryczne silniki jako napęd w najróżniejszych użyciach przemysłowych. Za pośrednictwem przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika zostaje ograniczona nawet kilkusetkrotnie, przy równoczesnym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Owszem efektywność przekładni w żadnym wypadku nie jest 100%, toteż zawsze pojawia się drobna dysproporcja pomiędzy mocą wyjściową i wejściową motoreduktora. W skład nierozłącznego układu jakim jest motoreduktor nierzadko wchodzą także inne podzespoły jak hamulce albo sprzęgła. Bezdyskusyjnym atutem motoreduktorów jest fakt, iż są to prefabrykowane układy, które da się bez problemu wybrać z katalogu producenta tak, aby ich parametry dokładnie odpowiadały wymogom konkretnego projektu. Inżynierzy nie tracą w ten sposób tygodni, a nieraz miesięcy, na czasochłonne obliczenia i testy różnych zestawów części. Zależnie od typu oraz konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do dużych, umiarkowanych albo niewielkich obciążeń, a także do długotrwałego lub krótkotrwałego czasu pracy.

Motoreduktor, w którym użyto przekładnię wielostopniową, pozwala uzyskać niezmiernie wysoki zakres przełożeń, dochodzący wręcz do kilku tysięcy.

Zastosowanie i rodzaje motoreduktorów

Chociaż motoreduktory mogą być budowane z wykorzystaniem różnych typów silników (DC, AC, BLDC oraz bocznikowych), wyróżnia się je ze względu na rodzaj przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Zatem wyróżnia się takie oto motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory walcowe oraz płaskie (posiadające przekładnię walcową).

Nie ma raczej takiej gałęzi gospodarki, w której nie dałoby się użyć motoreduktora jako układu napędowego. Czy to logistyka, przemysł bądź produkcja żywności, dzięki motoreduktorom działają wielorakie automaty, jak m.in wertykulatory, linie bagażowe na lotniskach, dachy ruchome albo podnośniki. Ogromne spektrum rodzajów użytych w nich przekładni i silników, ich wielkości i mocy spowodowała, iż ilość potencjalnych kombinacji, jakie obecnie oferują cenieni światowi producenci motoreduktorów, trzeba wyrażać już nie w tysiącach, lecz zasadniczo w milionach.

Dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]