W zabawkach, rowerach i pompach przemysłowych – o zastosowaniu silników DC

W zabawkach, rowerach i pompach przemysłowych – o zastosowaniu silników DC

Więcej szczegółów o silniku prądu stałego z magnesami trwałymi.

Mnóstwo przedmiotów, z którymi stykamy się każdego dnia i bez których sporo czynności stałoby się trudniejszych, wykorzystuje w swoim działaniu silniki prądu stałego. Szczotkowe czy też bezszczotkowe, olbrzymie bądź małe, te urządzenia odmieniły nasz sposób życia i pracy, tymczasem przeciętny obywatel zazwyczaj nie ma pojęcia, jak działają te silniki, ani jak są one skonstruowane.

Kto odkrył i jak skonstruowany jest silnik elektryczny prądu stałego?

Rolą silników elektrycznych na prąd stały jest wytworzenie energii mechanicznej z elektrycznej. Ich nazwa zaznacza, że zasila je prąd, w którym zwrot oraz kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego typu znane są od nieomalże dwóch wieków i nie są osiągnięciem konkretnej osoby. Do ich opracowania, następujących ulepszeń i w konsekwencji ich dopuszczenia do powszechnego wykorzystania w wszelkiego typu urządzeniach, przyczyniły się wynalazki oraz eksperymenty cenionych innowatorów połowy XIX wieku, takich jak między innymi Zénobe Gramme, Moritz Jacobi oraz Thomas Edison. Silniki elektryczne prądu stałego złożone są ze komutatora, dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne, rotora, statora oraz szczotek. W dzisiejszych czasach na co dzień wykorzystywane są także silniki bezszczotkowe, które głównie ze względu na brak tej często ulegającej awarii części, są uważane za bezpieczniejsze, bardziej trwałe, i są ogólnie lubiane za bezszelestne działanie orazdużą niezawodność.

Silniki elektryczne prądu stałego to napęd wielu popularnych sprzętów

Teza, iż silniki na prąd stały są wykorzystywane w zasadzie wszędzie to nie przesada. Jeżeli posiadasz czytnik DVD albo w laptopie masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach z pewnością wykorzystano bezszczotkowy silnik. Silniki DC są modułem sterowanych radiowo pociągów oraz samochodzików, czyli zabawek, które uwielbialiśmy w dzieciństwie i które zapewne sprezentujemy również naszym córkom i synom. Silniki tego rodzaju użyte są w dużych i małych pompach hydraulicznych nieodzownych w licznych gałęziach przemysłu, między innymi budowlanej, produkcyjnej czy wydobywczej. W przyszłości, za sprawą silników DC przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie powszechne, a już teraz te silniki optymalizują naszą mobilność, ponieważ bez nich nie działałyby tak chętnie używane segwaye, hulajnogi i rowery elektryczne. Silniczków prądu stałego używają także entuzjaści elektroniki do realizacji własnych zautomatyzowanych prototypów z zakresu mechaniki oraz robotyki.

O ile silniki prądu stałego o niewielkiej mocy bez trudu da się kupić w sklepach hobbystycznych albo z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego użytkowania dostępne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, oferujących wysokie jakościowo silniki od uznanych marek.

Dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]