Depilacja laserem – sposób na walkę z niechcianym owłosieniem

Depilacja laserem – sposób na walkę z niechcianym owłosieniem

Depilacja laserem to ogromnie popularny zabieg z obszaru kosmetyki, prowadzony w zasadzie w każdej klinice medycyny estetycznej. Jest świetną alternatywą dla usuwania zbędnych włosów samodzielnie, dlatego równie często korzystają z niej kobiety, jak i mężczyźni. Co trzeba wiedzieć o depilacji laserowej?

Jak działa depilacja laserowa?

Z wykorzystaniem promienia lasera można nieinwazyjnie usunąć zbędne owłosienie z każdej części ciała (dołków pachowych, okolic bikini, twarzy), a – co ważne – efekty depilacji utrzymują się dość długo. Nowoczesne lasery do depilacji stosują trzy wiązki światła o różnej długości fali, dzięki temu niszczą strukturę włosa na kilku głębokościach, a jednocześnie są bezpieczne zarówno dla osób o ciemnej, jak i jasnej karnacji. W jaki sposób pracuje laser? Usuwanie włosów dokonuje się przez podgrzanie skóry właściwej do temperatury, która unicestwia komórki macierzyste otaczające mieszki włosowe. W wyniku zabiegu nie odrastają one ponownie. W zależności od rozmiaru obszaru skóry poddanej depilacji, procedura ta trwa od kilku do kilkunastu minut. Jeszcze nie tak dawno temu ze względu na wykorzystanie wiązki lasera, osoby poddające się depilacji nieraz czuły nieznaczny ból, jednakże technologie stosowane we współczesnych urządzeniach do depilacji sprawiają, że usuwanie owłosienia z pomocą lasera jest dzisiaj praktycznie bezbolesne. Po depilacji na skórze może wystąpić zaczerwienienie, lecz zwykle ustępuje ono w przeciągu kilku dni.

Nie każdy może poddać się laserowej depilacji – przeciwwskazania

Żeby laserowa depilacja przyniosła satysfakcjonujące rezultaty na ogół konieczne jest wykonanie sekwencji od sześciu do nawet ośmiu zabiegów w cyklicznym odstępie ok. ośmiu tygodni. Jest to podyktowane cyklem wzrostu włosków, które mogą być w fazie wzrostu, przejściowej bądź w uśpieniu, a promień lasera może skutecznie zniszczyć włos tylko w tej pierwszej fazie. Skuteczność zabiegu jest powiązana także z takimi czynnikami jak poziom melaniny w skórze oraz kolor, gęstość i grubość włosów. Warto podkreślić, iż nie każdy może poddać się depilacji laserowej. Zabieg ten jest niewskazany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, osób cierpiących na przewlekłe schorzenia skóry czy też w trakcie zwalczania jej infekcji oraz ze świeżą opalenizną. Przeciwwskazaniem będzie także tatuaż w miejscu planowanej depilacji.