Kiedy niezbędna jest konsultacja z urologiem?

Kiedy niezbędna jest konsultacja z urologiem?

Skieruj się na www.scmkrakow.pl, aby odnaleźć informacje dotyczące urologa w Krakowie prywatnie.

Wizyta u urologa wywołuje u pokaźnej części pacjentów skrępowanie. Problemy zdrowotne, którymi zajmuje się urologia, postrzegane są jako bardzo intymne, co skutkuje tym, że pacjenci, którzy odnotowali u siebie alarmujące oznaki choroby, w szeregu przypadków opóźniają o wiele tygodni wizytę u specjalisty. Tymczasem może to rodzić daleko idące następstwa dla układu moczowego.

Doświadczasz problemów z wypróżnianiem? Zgłoś się do lekarza urologa!

Zadaniem urologii jest diagnostyka oraz leczenie identyfikacją i leczeniem schorzeń męskiego układu moczowo-płciowego, a u pań – układu moczowego. Narządy tego układu są odpowiedzialne chociażby za produkcję i degradację hormonów czy usuwanie z organizmu zbędnych soli mineralnych i mocznika, który powstaje w wątrobie jako pośledni produkt metabolizmu białek. O schorzeniach układu moczowego może alarmować sporo różnorodnych symptomów, które nieraz są lekceważone przez pacjentów z nadzieją, iż same ustąpią. Na jakie więc oznaki powinno się zwrócić specjalną uwagę i potraktować je jako wskazówkę do bezzwłocznego udania się na badanie urologiczne? Będą to głównie wszelkie zmiany związane z moczem, a więc obecność w nim ropy lub krwi, jego ciemne zabarwienie czy spienienie, ale również ból lub pieczenie przy wydalaniu moczu, nieregularny strumień, nie kontrolowanie moczu czy wydalanie jego niewielkich ilości. Niektóre symptomy bywają także mniej wyraziste, przykładowo obrzęk stóp, ból pleców bądź podbrzusza i nadciśnienie tętnicze. Urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, w związku z tym panowie winni udać się do niego jeżeli doświadczają problemów związanych ze stulejką, z wytryskiem (m.in. gdy widoczna jest krew w spermie), podtrzymaniem erekcji czy kiedy spostrzegą jakiekolwiek zmiany na jądrach bądź prąciu. Warto także zauważyć, że mężczyźni po ukończeniu 40 roku życia powinni regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne, celem zbadania gruczołu sterczowego.

Jakie zabiegi wykonuje lekarz urolog?

Pacjenci bardzo często zapisują się do gabinetu urologa celem wykonania biopsji prostaty (umożliwiającej rozpoznanie nowotworu tego organu), cystoskopii (to znaczy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), uzyskania porady dotyczącej wazektomii, a także leczenia stulejki, torbieli nerek bądź wodniaka jądra. Urolodzy każdego dnia przeprowadzają również sporo trudnych zabiegów, jak np. plastyka miedniczek nerkowych, przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy gruczołu sterczowego i nefrektomia (a więc usunięcie nerki).

Dane kontaktowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]