Leczenie kanałowe dla wielu z czytelników nie jest miłym tematem. Dziś natomiast, stosując nowoczesne sprzęty i – w szczególności – efektywne środki znieczulające, stomatolodzy są w stanie zagwarantować pacjentom, iż zabiegi okażą się w stu procentach komfortowe. Leczenie kanałowe jest potrzebne zawsze, jeśli pojawi się stan zapalny miazgi zęba czy tkanek okołowierzchołkowych. Polega na wykorzystaniu ultracienkich narzędzi, dzięki którym dentysta może dostać się do głęboko zlokalizowanych partii uzębienia. Warto jednak pamiętać, iż w leczeniu kanałowym używa się także innych, nierzadko bardzo złożonych technicznie narzędzi. Których?
Czym przeprowadza się leczenie kanałowe?
Oprócz sprzętów manualnych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym naprawdę istotne okazują się mikroskopy operacyjne, które obraz ze środka zęba transmitują do ekranu przed oczami lekarza, minimalizując prawie całkowicie niebezpieczeństwo wszelkiego typu błędów. W leczeniu kanałowym istotne będzie również mierzenie głębokości kanałów. Osiągnięcie dużej dokładności umożliwiają specjalne urządzenia cyfrowe – endometry. Poza tym stomatolodzy stosują także odpowiednie narzędzia, które umożliwiają maszynowe opracowanie kanałów, a dzięki temu – zdecydowane przyspieszenie zabiegu oraz poprawienie samopoczucia pacjenta.
Leczenie kanałowe a kasa chorych
Decydując się na leczenie kanałowe warto pamiętać, że nie zawsze jest ono refundowane przez NFZ. Darmowe leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami zapewnione jest osobom niepełnoletnim. Pozostali nie są zobowiązani, by wnosić opłatę za leczenie kanałowe zębów z przodu – kłów oraz siekaczy. Leczenie kanałowe zębów tylnych jest natomiast pełnopłatne. Jeśli jest ono potrzebne, warto wybrać się do lekarza dysponującego nowoczesnymi akcesoriami i wcześniej dowiedzieć się, co o leczeniu u niego dotychczasowi pacjenci mówią w internecie.