Starczowzroczność, czyli presbiopia, to jeden z naturalnych procesów powiązanych bezpośrednio ze zbliżaniem się do wieku starczego. Jej objawem jest pogorszenie widzenia w bliży, co w istocie ogranicza możliwość pisania, użycia laptopa lub smartfona, czytania książek, a także wykonywania szeregu prostych czynności. Starczowzroczność jest wynikiem zaburzenia zdolności akomodacji oka albo jej całkowitej straty. Metodą na rozwiązanie tego problemu może być noszenie okularów, jednak rodzi to sporo trudności. Szkła do bliży przeszkadzają w dostrzeganiu dali, okulary progresywne z reguły nie są tanie, zaś modele dwuogniskowe zazwyczaj nie są wygodne. Lepszym wyjściem może okazać się wobec tego zlikwidowanie starczowzroczności podczas zabiegu.
Korekcja starczowzroczności. Z jakiego powodu jest konieczna?
Jak już wspomnieliśmy, korekcja starczowzroczności umożliwia uniknięcie wielu problemów przy wykonywaniu powszednich, najprostszych aktywności. Ludzie mający to schorzenie (warto zaakcentować, że w niektórych przypadkach pierwsze oznaki starczowzroczności przejawiają się niedługo ukończeniu 40 lat) mają problemy z pisaniem bądź korzystaniem z komputera, a także podróżami komunikacją miejską (trudności z korzystaniem z planów jazdy) czy robieniem zakupów (wręcz uniemożliwia przeczytanie etykiety towaru). Dodatkowo, odwrotnie do krótkowzroczności, presbiopia nie jest kompensowana przez możliwość lepszego widzenia w dali, a noszenie okularów okazuje się dla chorego niewygodne. Warto też pamiętać, iż wada ta się cały czas zwiększa, a każde następne 2 lata lata przynoszą przeważnie pogorszenie widzenia o blisko 0,25 dioptrii.
Korekcja starczowzroczności – likwidacja wady w trakcie jednego zabiegu
Poza korekcją z użyciem okularów, dostępne jest również leczenie presbiopii z zastosowaniem wiązki lasera. Zapewniają one trwałe efekty i wykluczają nieodzowność zakładania szkieł korekcyjnych. Techniki jak przykładowo PRESBYMAX® są też sposobem na to, by w czasie jednego zabiegu całkowicie usunąć wadę w obu oczach.
Dane kontaktowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]