Zabiegi cross-linking i Topoguided – o leczeniu stożka rogówki

Zabiegi cross-linking i Topoguided – o leczeniu stożka rogówki

Uzupełnij swoją wiedzę o leczeniu stożka rogówki.

Keratoconus, innymi słowy stożek rogówki, to dolegliwość, która bardzo utrudnia życie – pogarsza jakość widzenia, a jednocześnie może wywoływać inne choroby oczu. W dzisiejszych klinikach okulistycznych okuliści potrafią jednak poradzić sobie z tym problemem. Jak więc powinno przebiegać leczenie stożka rogówki?

Leczenie stożka rogówki – skąd bierze się to schorzenie?

Rogówka to przezroczysta część gałko ocznej, która silnie skupia promienie światła. Leży przed tęczówką i ma wiele receptorów bólu, lecz jest słabo ukrwiona. Mniej więcej w trzydziestego roku życia może ulec deformacji polegającej na uwypukleniu i ścieńczeniu w środkowej części. Dzieje się tak w następstwie osłabienia tkanki, która, wedle niektórych teorii, staje się podatna na działanie wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje niezborność oraz miopię, przez co chory widzi kategorycznie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie słoneczne. Pacjenci uskarżają się również na pieczenie oczu, niekiedy występuje też podwójne widzenie. Keratoconus częstokroć współistnieje z pozostałymi schorzeniami oczu, między innymi zapaleniem spojówek. Na szczęście w dzisiejszych czasach możliwe jest skuteczne leczenie stożka rogówki. We początkowej fazie wada jest adiustowana z wykorzystaniem okularów bądź soczewek kontaktowych, później jednak potrzebne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.

Leczenie stożka rogówki – stosowane procedury

Korektę stożka rogówki przeprowadza się za pośrednictwem różnych procedur medycznych. Obecnie najefektywniejszym sposobem na podniesienie jakości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych i cross linking. Współczesne kliniki okulistyczne specjalizują się też w korekcji stożka rogówki za pomocą modelowania, czyli metodę Topoguided. Bardzo dobre rezultaty dają procedury wykorzystujące technologię mapowania rogówki, która pomaga uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie pozwala na korygowanie astygmatyzmu lub krótkowzroczności za pomocą soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą też po jakimś czasie udać się na zabieg z użyciem lasera, który całkiem usunie wadę wzroku.

Dane kontaktowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]