Badania operatorów – na czym polegają?

Badania operatorów – na czym polegają?

Na http://www.testypsychologiczne.com.pl/badania-operatorow/ sprawdzisz, komu zlecić badania operatorów Bielsko Biała.

Kiedy mówi się o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, najczęściej łączymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą je wykonać. Obowiązek ten prawo nakłada również na operatorów koparek, dźwigów, wózków i podobnych maszyn. Dlaczego zachodzi taka potrzeba i na czym badania tego typu polegają?

Czy badania operatorów są potrzebne?

Prawo wyraźnie wskazuje, przedstawiciele jakich zawodów muszą zrobić badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których dobra sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób postronnych. Ponadto, jeśli chodzi o środowiska, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, dość często dochodzi w nich do wypadku, a duża część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak skupienia czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te obniżają się wraz z wiekiem, a także wskutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie się zalicza, i to powoduje, że robienie tego typu badań jest tak ważne.

Jak przebiegają badania operatorów?

Testy, jakim poddaje się kierowców i operatorów, opierają się w znacznej mierze na tym samym. Sprawdza się głównie wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o widzenie po zmierzchu oraz umiejętności wzrokowo – ruchowe, a ponadto prędkość reakcji, poziom koncentracji oraz zdolność oceny odległości. Ważna jest również przerzutność uwagi. Badania wykonuje się, odpowiadając na pytania testowe twierdząco lub przecząco, wykorzystywana jest też specjalna aparatura. Zwykle nie trwają one dłużej niż pół godziny.
Jeżeli chodzi o to, jak długo testy są ważne, to jest to zależne głównie od wieku osoby, której dotyczą. Zwykle są to trzy-cztery lata, natomiast dla osób powyżej pięćdziesiątego roku życia – jeden-dwa lata.

Dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]