Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych i nie tylko

Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych i nie tylko

Dalsze informacje o badaniach psychotechnicznych Bielsko - kliknij tu.

Na sytuację na szosach w największej mierze wpływają kwalifikacje obsługujących poruszające się po nich auta. Naprawdę istotne okazuje się to w przypadku kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy czy kierowców ciężarówek i busów. W ich przypadku ważne są tak kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego względu kierowcy z takich profesji w myśl przepisów muszą regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto zatem napisać na ich temat parę słów. W jakich odstępach muszą być przeprowadzane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Badania psychotechniczne kierowców – jak wyglądają?

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co pięć lat. Ta zasada nie dotyczy z kolei specjalistów, którzy ukończyli 50 lat – muszą bowiem przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania osobowości. Przybierają one formę rozmowy z kierowcą, podczas której odpowiada on na zadania dotyczące wyborów w skrajnych przypadkach. Kolejna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem przeprowadzane są badania na odpowiednich urządzeniach, w czasie których sprawdzana jest percepcja szybkości, podzielność uwagi umiejętność szybkiego reagowania i dostrzeganie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na rozmowę ze specjalistą, który w jej czasie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co ważne, powinniśmy wiedzieć, że nie dla każdego ich rezultaty będą pozytywne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców można na szczęście trochę zwiększyć. W jaki sposób? W sieci dostępne są liczne opisy działania maszyn, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one działają.

Dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]