Co sprawdzają badania psychologiczne kierowców?

badania psychotechniczne Bielsko Biała, badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała, badania psychologiczne Bielsko Biała

Badania psychotechniczne kierowców pozwalają ustalić czy osoby badane mają przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów. Dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny siadać za kółkiem, są więc niezwykle istotne w kontekście bezpieczeństwa na drogach. Jak przebiegają testy i co dokładnie sprawdzają? Jakie aparaty są używane w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – konieczne do zdobycia prawa jazdy

Różne grupy kierowców muszą poddawać się badaniom psychologicznym. Pierwszą z nich są osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii C+E. Do badań podchodzą również kierowcy, którzy przekroczyli ilość dozwolonych punktów karnych i starają się o przywrócenie uprawnień. Dodatkowo badaniom psychologicznym powinni poddawać się także kierowcy pojazdów służbowych oraz instruktorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 roku życia są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzą cechy osobowości kierowcy

Badanie psychologiczne składa się z 2 etapów. Na początku kandydaci podchodzą do części testowej. Na tym etapie sprawdzana jest zdolność koncentracji, podzielność uwagi, refleks, a także cechy charakteru czy umiejętność pracy pod presją. Osoby badane muszą między innymi ustosunkować się do pytań dotyczących ich cech charakteru czy rozwiązać tzw. test matryc Ravena. Następnym etapem badań psychologicznych jest część praktyczna, która sprawdza głównie poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej, wrażliwość na olśnienia i umiejętność oceny odległości. W czasie badań wykorzystuje się m.in. kabinę ciemniową, miernik czasu reakcji i aparat krzyżowy. Badania polegają przykładowo na naciskaniu odpowiednich przycisków i obserwowaniu, w jaki sposób dana osoba reaguje na oślepienie światłem.

Dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]