Kilka słów o statuetkach pamiątkowych

Kilka słów o statuetkach pamiątkowych

Ranga różnych nagród i konkursów zależy od kilku czynników. Jednym z najistotniejszych jest np. to, jaką statuetkę zdobywa nagrodzona nimi osoba. Doskonałym tego mogą służyć statuetki przekazywane laureatom różnych nagród z dziedziny kultury. Wszyscy rozpoznają figurkę Oscara czy Złotego Lwa. Równie uznane są trofea dla sportowców – np. Puchar Europy lub Puchar Davisa. Muszą o tym pamiętać promotorzy wszelkich plebiscytów kulturalnych i sportowych chcący, żeby te szybko zbudowały swoją renomę i jednocześnie aktywnie się rozwijały. Zwłaszcza, iż zamówienie niepowtarzalnych statuetek pamiątkowych jest w dzisiejszych czasach naprawdę łatwe.

Statuetki pamiątkowe – nagrody znane od czasów starożytnych

Statuetki jako forma lauru przekazywanego uzdolnionym jednostkom triumfującym w różnorodnych konkursach poetyckich lub zawodach sportowych pojawiły się już w czasach starożytnych. Wyjątkowym uznaniem cieszyły się oczywiście w starożytnej Grecji, a następnie w korzystającym z jej dziedzictwa Imperium Rzymskim. W późniejszych epokach ich waga znacząco spadła, aby odrodzić się w XIX wieku. Dzisiaj statuetki, ordery i puchary stanowią dość ważną część kultury nieomal każdego narodu, a sporo z nich ma znaczenie internacjonalne – jako potwierdzenie tego wypada wymienić chociażby nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej za dokonania w dziedzinie kina, a także przyznawane co roku wybitnym literatom, aktywistom społecznym oraz badaczom Medale Noblowskie.

Jak kupić statuetki pamiątkowe?

Wykonanie wszelkiego rodzaju statuetek okolicznościowych można bez trudu zlecić rzeźbiarzom bądź – jeśli interesują nas w głównej mierze statuetki metalowe i dysponujemy już przygotowanym projektem – u fachowców parających się odlewnictwem. Typów statuetek pamiątkowych jest mnóstwo, jednakże największym popytem cieszą się statuetki z brązu. Rzecz jasna nie dzieje się tak bez powodu – ich produkcja jest względnie niedroga, a zarazem prezentują się one doskonale, co w znacznym stopniu podnosi rangę wszelkiego typu zawodów sportowych i konkursów.