Praca na wysokościach a badania wysokościowe

Praca na wysokościach a badania wysokościowe

Badania wysokościowe Kęty - usługi na miarę Twoich potrzeb.

Osoby pracujące na wysokości pełnią swoje obowiązki często z narażeniem zdrowia. Żeby wykluczyć występowanie groźnych wypadków, wprowadzono konieczność poddawania się specjalistycznym testom sprawdzającym brak przeciwwskazań do wykonywania czynności wiążących się z pracą na wysokościach. Jak wyglądają tego typu badania? Przez ile czasu zachowują ważność?

Badania wysokościowe – dla osób pracujących na podestach, masztach i drabinach

O pracy na wysokości mówi Rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Według przepisów uważa się za nią prace realizowane na powierzchni znajdującej się przynajmniej 1 metr nad poziomem ziemi. Do grupy pracowników wysokościowych możemy zaliczyć osoby wykonujące prace między innymi na kominach, rusztowaniach, konstrukcjach budowlanych itd. Specjalne testy pozwalają wykluczyć występowanie problemów ze wzrokiem bądź innych przeciwwskazań mogących narazić pracownika na ryzyko. Jak przebiegają badania wysokościowe? Składają się one z 3 stadiów – badania układu nerwowego, wzroku oraz otolaryngologicznego. Specjalista bada pacjenta w kierunku wad wzroku, schorzeń błędnika lub padaczki. Uzupełnieniem jest rutynowa konsultacja z lekarzem medycyny pracy.

Badania wysokościowe – okres ważności

Badania do pracy na wysokości należy wykonywać co dwa-trzy lata. Pracownicy, którzy przekroczyli 50 lat muszą poddawać się im systematycznie co roku. Najczęściej występującym przeciwwskazaniem do pracy na wysokości jest zez, konieczność noszenia okularów, a także padaczka i cukrzyca. Co ciekawe używanie szkieł kontaktowych nie dyskwalifikuje kandydatów, chyba że praca wykonywana jest w ekstremalnych warunkach (kurz, pył). To jednak nie wszystko – niektórzy pracownicy, oprócz przywołanych wyżej badań, muszą przejść również testy psychologiczne. Podlegają im m.in. operatorzy suwnic, ciężkich maszyn drogowych czy pracownicy obsługujący linie napowietrzne.

Dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]