Kiedy słyszymy o kolekcjonowaniu, jednym z natychmiastowych skojarzeń obok falerystyki czy filatelistyki jest numizmatyka. Niemniej jednak monety to nie jedyne środki płatnicze, którymi pasjonują się hobbyści. W połowie XX wieku popularna stała się notafillia, która zajmuje się kolekcjonowaniem oraz badaniem banknotów i innych kwitów bankowych.
Banknoty – posiadają wartość artystyczną i historyczną
Niewiele kto wie, iż pierwowzory papierowych środków pieniężnych pojawiły się w Chinach, a nie jak wiele osób myśli – na Starym Kontynencie. Pierwotna ich wersja, zbliżona w swojej funkcji raczej do dzisiejszych weksli, pojawiła się około 2200 lat temu w czasie władzy Dynastii Han i sporządzona była ze skóry. Papierowe banknoty w postaci w jakiej funkcjonują dzisiaj ukształtowały się z kolei między VII a XII w. za czasów Dynastii Tang i Dynastii Song. Stanowiły one udogodnienie dla handlarzy, bo zwalniały ich od konieczności podróżowania na duże odległości z dodatkowym obciążeniem w formie metalowych monet. Europejczycy pierwszy raz usłyszeli o walucie z papieru z opowieści legendarnych podróżników z XIII w., m.in. Marco Polo, jednakże w krajach europejskich zaczęto korzystać z nich w szerszym zakresie na przełomie XVII i XVIII w. Z czasem tę metodę rozliczenia zobowiązań przyjęto wszędzie. Dopiero w XXI w. papierowe banknoty są wypierane przez coraz bardziej uniwersalną bankowość elektroniczną. Może właśnie stąd bierze się coraz szersze zainteresowanie banknotami jako obiektami kolekcjonerskimi, ponieważ nie tylko mają one walory historyczne, ale też artystyczną – od dekad przecież fascynują finezyjnym designem.
Banknoty kolekcjonerskie NBP upamietniają istotne wydarzenia i postaci
Osoby kolekcjonujące banknoty, tak jak nimizmatycy, zbierają z reguły banknoty obiegowe z rozmaitych krajów świata. Są one bardzo łatwo dostępne, aczkolwiek koszt ich kupna bywa bardzo duży – wszystko zależne jest od ich stanu oraz roku druku. Odmienną odmianą banknotów są banknoty kolekcjonerskie, wypuszczane w limitowanym nakładzie, głównie w związku z upamiętnieniem historycznych wydarzeń czy zasłużonych postaci ze świata polityki, kultury i nauki. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 10, 20 oraz 50 zł emituje NBP. Celebrują one między innymi 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina banknot 20 zł) czy 100-lecie powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (jedyny w swoim rodzaju banknot o nominale 19 zł). Co ciekawe, poza oszałamiającym designem, banknoty kolekcjonerskie posiadają podobne zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, takie jak napisy widoczne tylko pod określonym kątem, mikrodruki i nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby.
Dane kontaktowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]