Jaką funkcję pełnią systemy rynnowe?

systemy rynnowe, rynny dachowe

Systemy dachowe tworzy szereg modułów. Pośród tych, które mają najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia ich solidności i komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia sprawne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu komplikacji związanych z jej gromadzeniem się. Nie powinniśmy więc bagatelizować wyboru najlepszych elementów wchodzących w jego skład. To jednak zadanie trudne i wymagające fachowej wiedzy oraz umiejętności – podobnie jak montaż rynien. Co więc powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie funkcje pełnią te systemy? Z jakich modułów się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Systemy rynnowe – jakie moduły je tworzą?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z szeregu pomniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z różnorodnego przekroju rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa woda opadająca z dachu, składają się na nie także rynny pionowe oraz moduły znajdujące się na poziomie gruntu bądź pod nim, których funkcją jest odprowadzenie wody do systemu ścieków. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na rogach dachu – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer wraz z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie wszelkich zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a później do odpływu.

Rynny PCV, metalowe czy plastikowe – co wybrać?

W asortymencie sklepów budowlanych dostępne są systemy rynnowe wyprodukowane z kilku materiałów – między innymi z metalu bądź PCV. Które z nich będą najtrafniejszym wyborem? To zależy od specyfiki obiektu budowlanego i tego, jak bardzo jest on wystawiony na działanie opadów. Decyzję o doborze konkretnego systemu rynien należy więc skonsultować z fachowcem.

Dane kontaktowe:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08