Łańcuchy na koła – co warto o nich wiedzieć?

Łańcuchy na koła – co warto o nich wiedzieć?

Nie szukaj już więcej! Tutaj znajdziesz łańcuchy śniegowe w Krakowie.

Łańcuchy samochodowe w dużej mierze poprawiają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, przede wszystkim na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest między innymi w Turcji, Bułgarii i Norwegii), w pozostałych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta tylko w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład w Niemczech, Hiszpanii, Polsce i we Włoszech). Jak zatem typy łańcuchów samochodowych można kupić w sklepach?

Typy łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe dzielimy przede wszystkim mając na względzie ich zastosowanie. Rozróżniamy modele stworzone z myślą o wykorzystywaniu w samochodach osobowych, terenowych, ciężarowych i dostawczych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się także mocowaniem, które powinno być dostosowane do typu felgi, grubością i przekrojem ogniwa (zazwyczaj jest to kształt rombowy ukośny) oraz motywem zaplotu. Rozmaite są także tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy na koła. Współcześnie producenci stosują najczęściej stal tytanową lub manganową.

Prowadzenie samochodu z łańcuchami na koła

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i początkowo może być przyczyną znacznego stresu. Żeby się go ustrzec się, należy potrenować tę czynność w garażu lub na placu manewrowym. Z kolei prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Należy unikać jazdy po odśnieżonych drogach, buksowania kół i przekraczania prędkości 50 km/h. Korzystając z łańcuchów na koła, należy też koniecznie kontrolować ich napięcie oraz ułożenie – w ten sposób unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich użytkowania.

Dane kontaktowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]