Susz konopny – co warto o nim wiedzieć?

Susz konopny – co warto o nim wiedzieć?

W sklepach konopnych, prócz szeroko wykorzystywanych olejków CBD, można zamówić również susz. Wielu osobom wygląd oraz nazwa tego wyrobu błyskawicznie przywodzi na myśl nielegalną roślinę psychoaktywną. Jednak susz konopny dopuszczony do sprzedaży w Polsce, podobnie jak oleje, zawiera w głównej mierze CBD, ale nie THC (ilość tego związku – według polskich regulacji – nie może przekraczać 0,2%).

Produkcja suszu konopnego w Polsce

Susz konopny produkowany jest z kwiatów oraz liści konopi, zaaprobowanych do oficjalnego obrotu. Do 2020 r. w Polsce zarejestrowanych zostało aż dziewięć rodzajów takich konopi siewnych (to między innymi Henola, konopie Wielkopolskie i Beniko), a sama ich uprawa cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród polskich rolników, niejednokrotnie stając się podstawowym źródłem ich dochodu.

W Polsce konopie przemysłowe hoduje się dla kilku branż przemysłu, między innymi chemicznego czy nasiennictwa, jednakże podlega to państwowej regulacji, co znaczy, że rolnik albo przedsiębiorca chcący rozpocząć ich wysiew musi uprzednio zdobyć stosowne zezwolenie z urzędu gminy albo miasta. Oprócz tego, przetwarzanie konopi siewnych możliwe jest jedynie po otrzymaniu zgody właściwego terytorialnie marszałka województwa. Plusem konopi przemysłowych jest to, iż można uprawiać je na uprawach wewnętrznych, jak i zewnętrznych, ale również i na integrujących oba te światy uprawach szklarniowych (greenhouse).

Charakterystyka oraz zastosowanie suszu konopnego

Dlaczego produkcja suszu konopnego zyskuje uznanie w Polsce? Kwiaty i liście konopi siewnych, z których wytwarza się susz konopny, zawierają nie tylko wiele kannabinoidów (CBC czy CBGV), ale także olejki eteryczne (jak przykładowo Limonen oraz Humulen), które dają każdej ich odmianie niepowtarzalny, łatwo wyczuwalny zapach. Terpeny zawarte w kwiatach konopi przemysłowych dodawane są do szeregu produktów spożywczych i kosmetycznych.

Powszechnie sądzi się, że kannabinoidy mają znaczące oddziaływanie na organizm człowieka, a za sprawą tego, iż nie są substancją psychoaktywną, susz konopny, który je zawiera, można użyć jako suplement terapii wspomagający walkę z zapaleniem stawów, bólami mięśni, napadami lękowymi bądź chorobami układu nerwowego, jak przykładowo choroba Lou Gehriga. Mnóstwo danych o oddziaływaniu, jak również dawkowaniu tych związków, można odszukać m.in. w artykułach naukowych dostępnych w internetowej bibliotece Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH).