Zanurz się w przerażającym świecie książek kryminalnych oraz thrillerów

Zanurz się w przerażającym świecie książek kryminalnych oraz thrillerów

Chcesz zamówić książki kryminalne? Wejdź na www.motyleksiazkowe.pl.

Nie ukrywajmy, iż ogromna grupa osób to entuzjaści koszmarnych opowiadań. Niektórzy preferują historie z pogranicza makabry, pozostali uwielbiają zanurzać się w głębokie zakamarki skomplikowanych procesów myślowych bestialskich kryminalistów i psychopatycznych morderców. W natłoku platform streamingowych i podcastów, na których znajdują się tysiące produkcji przybliżających odbiorcom prawdziwe oraz zmyślone historie, wciąż jedną z najprzyjemniejszych metod styczności z nimi jest literatura kryminalna.

Kryminalne książki i thrillery – dlaczego uwielbiamy makabryczne opowiadania?

Fanatyk kryminałów oraz thrillerów bezzwłocznie powie, że chodzi o silny przypływ adrenaliny. Oglądając albo czytając straszne historie chcemy na jakiś czas dać się ponieść mocnemu odczuciu strachu, którego sporadycznie doznaje się na co dzień. Dzisiaj brak dla człowieka w naturalnym środowisku śmiertelnych zagrożeń, a jeżeli już coś nas stresuje to zwykle praca, niestabilność finansowa bądź zdrowie. Jeżeli nie uprawiamy sportów ekstremalnych, nie znajdujemy się w okolicznościach, w których nasze ciało wyzwala w sporych ilościach adrenalinę, znaną jako hormon stresu i przetrwania. A właśnie uczucie strachu uczy nas działać w okolicznościach wymagających szybkich reakcji. Nie bez powodu bajki braci Grimm i Andersena mają zwykle tak mroczny i okrutny wydźwięk – w ten sposób bajki te ostrzegało dzieci przed zagrożeniami codziennego życia, uświadamiając je przy okazji, że dobro czasem nie zwycięża.

Filmowym adaptacjom literatury kryminalnej i thrillerów daleko do pierwowzorów

XXI w. to wiek kultury na życzenie. Odbiorcy, gdy wyłuskają na nią kilka godzin, szukają filmu bądź serialu z zamkniętą historią, którego oglądanie potrwa maksymalnie parę godzin. Sympatycy horrorów i kryminałów są niejako rozpieszczani liczbą produkcji tego typu, które oferowane są na bardziej czy mniej znanych platformach streamingowych. Co warte zaakcentowania, często te seriale i filmy są oparte na popularnych książkach, lecz nie są tak solidne jak pierwowzór i ich oglądanie nie przynosi porównywalnej radości jak przeczytanie oryginału. Książkę, w szczególności historię horror i kryminalną, odbiera się w inny sposób niż film fabularny – dłużej, a więc z większą atencją. W książce każda dygresja, dialog i postać (także ta ostatniego planu) kształtuje klimat snutej opowieści. Napięcie wyzwalany jest u odbiorcy zwykle powoli, lecz daje to więcej czasu na dokładną analizę opisanych relacji bohaterów i wydarzeń. Jeśli wobec tego kochasz czytać i masz na to chwilę, pozwól się nastraszyć literaturze kryminalnej, thrillerom oraz horrorom.

Dane kontaktowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa